5 informacji na temat retinolu, które trzeba posiadać przed jego użyciem

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Retinol jest niezwykle popularnym specyfikiem do pielęgnacji twarzy. Ceniony jest przez wiele osób. Spłyca zmarszczki i ujędrnia skórę. Wspomaga także leczenie trądziku nawet u osób dorosłych. 

Czym jest retinol? To nic innego jak pochodna witaminy A. Ma podobne do niej właściwości, zatem poza leczeniem trądziku oraz odmładzaniem cery aktywnie usuwa przebarwienia. Co musisz wiedzieć, zanim go użyjesz?

Retinol, cudowny środek… nie dla każdego

Retinol to bez wątpienia odkrycie ostatnich lat. Wiele kosmetyków obecnie zawiera jego domieszkę. Znajduje on zastosowanie szczególnie w kosmetykach liftingujących oraz tych przeznaczonych dla skóry problematycznej. Tak jak w przypadku każdego preparatu do pielęgnacji, który ma mocne działanie, należy zachować ostrożność przy jego używaniu. 

1. Do jakiej cery używać retinolu?

Zanim użyjesz retinolu, warto wiedzieć, że ten aktywny składnik z reguły nie uczula skóry. Może ją jednak podrażniać, zwłaszcza jeśli znajdują się na niej otarcia lub otwarte ranki, np. po wypryskach. Jeśli masz wyjątkowo wrażliwą skórę lub cierpisz na atopowe zapalenie skóry, warto obchodzić się z tym środkiem wyjątkowo ostrożnie. Może on wówczas spowodować zaczerwienienie naskórka, nadmierne złuszczanie czy swędzenie. P

rzy stosowaniu retinolu należy mieć także na uwadze, że jego dawki powinno się systematycznie zwiększać. Wówczas możliwość wystąpienia podrażnień maleje prawie do zera. Zatem retinol nadaje się do każdego typu skóry, ważne są jednak umiar i tzw. oswajanie skóry z tym produktem.

2. Retinol a słońce

Jeszcze niedawno uważano, że retinol nie może być stosowany latem, ponieważ w połączeniu z promieniami słonecznymi może, zamiast niwelować przebarwienia na skórze, dodatkowo je tworzyć. Według najnowszych badań nie działa on fotouczulająco czy fototoksycznie. Można go zatem bez oporów stosować zarówno latem, jak i zimą.

3. Czy stosowanie retinolu przynosi natychmiastowe efekty?

Niestety nie. Aby doczekać się pożądanych efektów, należy poczekać nawet kilka tygodni. A po zakończeniu kuracji leczniczej, w przypadku trądziku czy usuwania przebarwień, nie należy przerywać stosowania kosmetyków z tym składnikiem. Warto jedynie zmniejszyć dawkę. Po zaprzestaniu stosowania retinolu pierwotny stan skóry może powrócić nawet po pół roku.

4. Jakie korzyści z retinolu czerpie skóra?

Retinol z reguły uważany jest za środek, który wspomaga walkę z trądzikiem, a także zatrzymuje proces starzenia i znacząco spłyca zmarszczki. Dzięki niemu wytwarzają się nowe komórki, dlatego po zastosowaniu preparatów z retinolem skóra wygląda nie tylko młodziej, ale również zdrowej. Ponadto środek ten napina skórę i przywraca jej naturalny glow, a do tego redukuje przebarwienia.

5. Skład retinolu a jego skuteczność

Zanim zakupisz wybrany preparat, nie sugeruj się jedynie opinią bliskich osób czy blogerek urodowych. Sprawdź przede wszystkim skład. Prawdziwy retinol to pochodna witaminy A. Tylko ten preparat jest naprawdę skuteczny i działa cuda. W wielu kosmetykach znaleźć możemy niestety małe oszustwo i zamiast witaminy A sprytnie umieszczane są związki chemiczne. W składzie opisane będą jako retinoidy i co ważne, mogą mocno podrażnić skórę. W dobrych kremach należy szukać słowa retinol, tylko w ten sposób opisany będzie ten prawdziwy produkt i tylko on tak naprawdę pomoże Twojej skórze.

Zdj. główne: Jess @ Harper Sunday/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*