Jakie są przyczyny wypadania włosów?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wypadanie włosów to problem, który dotyka wielu osób. Na pewnym etapie życia praktycznie każdy spotkał się z ich nadmierną utratą. Przyczyn takiego stanu może być wiele. Część z nich wymaga jedynie zmiany pielęgnacji lub diety, jednak w niektórych przypadkach konieczne jest wdrożenie właściwego leczenia. Dlatego tak ważne jest poprawne zdiagnozowanie czynnika wywołującego nadmierną utratę kosmyków. Jakie są przyczyny ich wypadania? Podpowiadamy.

Wypadanie włosów a łysienie androgenowe

Najczęstszą przyczyną wypadania włosów, która dotyka ponad 80% mężczyzn i około 40% kobiet, jest łysienie androgenowe. Dolegliwość ta jest uwarunkowana genetycznie i ma podłoże hormonalne. Związana jest z aktywnością enzymu alfa-reduktazy, który przetwarza testosteron.

W przypadku łysienia androgenowego obserwuje się znacznego skrócenie czasu fazy wzrostu włosa, a więc szybciej przechodzi on w fazę telogenu, czyli spoczynku. Dlatego właśnie u mężczyzn proces ten zachodzi gwałtownie, a dodatkowo często zaczyna się już w młodym wieku.

Wypadanie włosów a choroby

Czasami przyczyną wypadania włosów są różnego rodzaju choroby skórne takie jak na przykład atopowe zapalenie skóry głowy czy łuszczyca, w wyniku których mieszki włosowe są gorzej zakorzenione, a dodatkowo pacjent odczuwa silny świąd i drapiąc się, mechanicznie je uszkadza.

Niektóre dolegliwości ogólnoustrojowe tak jak toczeń rumieniowaty, również mogą wywoływać nieodpowiednią odpowiedź układu immunologicznego powodującą nadmierną utratę kosmyków. Ich wypadanie obserwuje się również w przebiegu chorób zakaźnych, którym towarzyszy gorączka.

Wypadanie włosów a hormony

Wypadanie włosów może być spowodowane przez hormony. W przypadku mężczyzn mowa tutaj o testosteronie, z kolei u kobiet najczęściej o estrogenach i hormonach tarczycy. Z tego powodu wypadanie włosów często obserwuje się w przebiegu ciąży i po niej, a także w okresie menopauzy. Czasami problem ten sygnalizuje kłopoty z tarczycą.

Wypadanie włosów a niehigieniczny tryb życia

Wypadanie włosów może być spowodowane przez niehigieniczny tryb życia, a więc zbyt małą ilość snu, a także przewlekły stres, który ma wpływ nie tylko na szybkość wzrostu włosów, ale także ich jakość i gęstość.

Warto zwrócić uwagę również na swoją dietę, ponieważ niedobory niektórych mikro i makroelementów także mogą powodować utratę włosów. Mowa tutaj głównie o składnikach takich jak kwas omega-3, żelazo, krzem, magnez, cynk czy witaminy z grupy B, witamina A czy D.

Wypadanie włosów a ich niewłaściwa pielęgnacja

Niewłaściwa pielęgnacja i stylizacja włosów to częsta przyczyna wypadania kosmyków u kobiet. Jeżeli nasze pasma są poddawane zabiegom takim jak koloryzacja czy stylizacja z użyciem ciepła, mogą stać się osłabione przez uszkodzenia mechaniczne i chemiczne.

Wypadające włosy mogą być również konsekwencją mocnych upięć, a więc częstego noszenia gładkich koków, warkoczy lub innych tego typu fryzur. Naciągnięcie włókien podrażnia mieszki, co może wywoływać przerzedzenie włosów.

Jak przeciwdziałać wypadaniu włosów?

Wypadanie włosów to bardzo złożony problem dlatego, jeżeli nas dotyczy, powinniśmy udać się do trychologa, który oceni kondycję naszych włosów, a także mieszków specjalnym przyrządem. Dodatkowo zleci wykonanie badań laboratoryjnych. Na tej podstawie dobierze leczenie.

Czasami wystarczy jedynie zmiana diety lub sposobu pielęgnacji, aby pozbyć się tego problemu. W wielu przypadkach jednak konieczne jest wdrożenie odpowiedniej kuracji eliminującej chorobę pierwotną, a więc na przykład niedoczynność lub nadczynność tarczycy. W przypadku łysienia androgenowego zaś stosuje się doustne leki na bazie finasterydu.

Grafika: www.freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*