Czy gry wideo pomagają znaleźć lepszą pracę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czy dzięki graniu w gry komputerowe można znaleźć lepszą pracę? Gdzieniegdzie pojawiają się takie właśnie stwierdzenia. Ile w nich prawdy i jakiego zatrudnienia mogą dotyczyć?

Czy możliwe jest, by granie w gry wideo dawało szansę na znalezienie lepszej pracy? Początkowo może się wydawać, że to niemożliwe. Okazuje się jednak, że w świecie nowoczesnych technologii może to być prawdą. Jak wynika z badań ManpowerGroup, miłośnicy gier różnego rodzaju nawet nie wiedząc kiedy, opanowali umiejętności, które mogą się przydać w wielu przedsiębiorstwach. 

Gry często opierają się na współpracy

Dzięki grom komputerowym można nabyć umiejętności współpracy czy pracy zespołowej (jeśli gramy z jedną czy kilkoma osobami). Często szansa na przejście danej rundy zależy właśnie od tego, w jaki sposób będziemy sobie wzajemnie pomagać i jak się komunikować. Nawet w tych produkcjach, gdzie mierzymy się z wyzwaniami samodzielnie, możemy często liczyć na pomoc innych graczy – ich uwagi, porady itp. A umiejętność pracy w zespole to obecnie bardzo pożądana cecha, która jest często wymagana przez pracodawców. 

Szybkie podejmowanie decyzji

W grach często nie ma zbyt wiele czasu na podejmowanie decyzji. Trzeba działać szybko, tylko wtedy uda się wskoczyć na kolejny level. Okazuje się, że gracze często doskonale odnajdują się w sytuacjach, gdy muszą szybko podjąć decyzję, jaką czynność wykonać, jak się zachować itp. Łatwiej im także zapanować nad stresem, nie panikują i często potrafią zachować się racjonalnie mimo emocji. 

Jakie gry są najbardziej „przydatne” według pracodawcy?

Jak wynika z badania ManpowerGroup, tak naprawdę z każdej gry możemy się czegoś nauczyć. Tylko jedne umiejętności są bardziej pożądane przez pracodawców, inne mniej. Te pierwsze nabyć możemy, grając w produkcje typu: „FIFA”, „Mario Cart”, „Call of Duty” czy wszelkiego rodzaju gry zespołowe. Te bowiem poprawiają umiejętności społeczne, uczą krytycznego myślenia, szybkiego podejmowania decyzji oraz współpracy. Takie umiejętności sprawdzą się w przypadku pracy np. w służbie zdrowia (gdzie nie ma często czasu na dłuższe zastanowienie) czy w obsłudze klienta (gdzie trzeba analizować różne warianty, umieć wybrać oraz zaprezentować ten najlepszy).

Z kolei gry strategiczne, gdzie trzeba zadawać pytania, udzielać odpowiedzi, jak np. „StarCraft”, „Words with Friends” czy „Civilization” rozwijają u gracza kreatywność, poprawiają percepcję społeczną i uczą logicznego myślenia oraz rozwiązywania problemów. A to sprawdzi się np. w zawodach, gdzie kontrolowana jest jakość, na produkcji czy w budownictwie. 

A jakie gry są pomocne w nabyciu takich umiejętności jak komunikacja czy rozwiązywanie problemów w różnych sytuacjach? Tu, jak wynika z badań, pomocne mogą być gry przygodowe oraz akcji, jak np. „Monster Hunter”, „Pokémon” czy „World of Warcraft”. W nie właśnie powinny grać osoby na stanowiskach administracyjnych, asystenci, analitycy finansowi i osoby zajmujące się obsługą klienta.

Okazuje się więc, że hobby w postaci gier warto umieszczać w swoim CV. Obecnie rekruterzy patrzą na nie zupełnie inaczej, mają bowiem świadomość tego, jakie korzyści ze sobą niesie właśnie ta forma rozrywki. Dlatego nie ma wątpliwości, że nabyte podczas grania umiejętności mogą pomóc w znalezieniu wymarzonego zatrudnienia.

Zdjęcie główne: Laura Davidson/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*