Jak dbać o kolczyk w nosie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kolczyki w różnych częściach ciała były, są i zapewne będą cieszyły się dużą popularnością. Współcześnie ludzie są na szczęście świadomi, że muszą o nie dbać. Jak pielęgnować ten znajdujący się w nosie?

 

Kolczyki tylko w uszach? Dla wielu osób to „nuda”. Piercing, czyli przekłuwanie różnych części ciała, od lat cieszy się dużą popularnością. Dwie dziurki w uszach to klasyk, dużą popularnością cieszy się też kolczyk w nosie. Dawniej kojarzył się głównie ze zbuntowanymi nastolatkami, obecnie w zależności od wzoru może być nawet eleganckim dodatkiem. Tylko jak o niego dbać?

Co warto wiedzieć o przekłuwaniu nosa?

Nosa nie wolno przekłuwać samodzielnie. Powinien to zrobić wykwalifikowany piercer, który zajmuje się tym zawodowo. Wówczas będziemy mieli pewność, że wszystko przeprowadzono prawidłowo a ryzyko wystąpienia powikłań czy zakażeń jest znikome. Specjalista przekłuwa przegrodę nosa, w zależności od jego budowy robi dziurkę w tkance miękkiej bądź chrząstce. Trzeba mieć na uwadze, że zabieg nie należy do przyjemnych, jest dość bolesny, dlatego często robi się go przy użyciu miejscowego znieczulenia.

Jak dbać o kolczyk w nosie?

Gdy już mamy przekłuty nosi, musimy bardzo dbać o ranę, która się goi. Zazwyczaj trwa to maksymalnie 6 tygodni. Początkowo nos może być lekko opuchnięty, piec i boleć. U niektórych osób rana też dość długo krwawi. Dlatego tak ważne jest, by dbać o dziurkę. Na pewno należy stosować środki, które służą do odkażania ran i mają działanie bakteriobójcze, typu Octenisept. Ranę należy przemywać kilka razy w ciągu dnia. Warto też codziennie oglądać, czy wszystko się goi jak należy, a gdyby cokolwiek wydało się niepokojące – należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Także z pielęgnacją, jak się okazuje, można przesadzić. Nie powinna być zbyt intensywna, wtedy może bowiem dojść do zniszczenia nowych komórek naskórka, a to spowoduje jeszcze dłuższe gojenie się rany. Do specjalisty należy się udać przede wszystkim, gdy rana zbyt długo krwawi oraz gdy zauważymy, że wydziela się z niej dziwna wydzielina.

Po przekłuciu nosa nie wolno ruszać kolczyka, przekręcać itp. To dla wielu osób może wydawać się trudne, bo przecież na ich twarzy pojawiło się ciało obce. Z czasem jednak się przyzwyczaimy i nie będziemy w ogóle czuli kolczyka.

W pierwszych tygodniach po założeniu biżuterii do nosa nie zaleca się odwiedzania basenu ani stosowania kosmetyków, które mają w swoim składzie alkohol. NIe jest także wskazany makijaż w okolicach przekłucia, co dla wielu pań może okazać się dość sporym problemem. Gdyby pojawił się katar, należy używać bardzo delikatnych chusteczek i lekko wydmuchiwać nos, by nie podrażniać rany.

W celu pobudzenia regeneracji naskórka warto też sięgać po maści bądź kremy z apteki, jak np. Octenicare. Tego typu produkty chronią ranę, działają antyseptycznie, a do tego łagodzą powstałe podrażnienia.

Wybierając kolczyk do nosa najlepiej jest zdecydować się na ten, który nie zawiera niklu, bowiem taka biżuteria dużo częściej uczula. Najbezpieczniejszy będzie ten zrobiony z tytanu.

Zdj. główne: Atikh Bana/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*