Fakty i mity na temat golenia – znasz je wszystkie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Golenie nóg to czynność, którą wiele dziewczyn wykonuje po raz pierwszy już w wieku nastoletnim. Na temat depilacji i golenia powstało wiele szkodliwych mitów. Zobacz, czy znasz je wszystkie i poznaj prawdę na temat golenia i depilacji, by już nigdy nie popełniać błędów!

I FAKT: Depilacja nóg woskiem sprawia, że włosy odrastają delikatniejsze

Depilacja nóg woskiem to zabieg wybierany przez wiele kobiet. Wykonywany regularnie rzeczywiście przyczynia się do osłabienia odrastających włosków. Z czasem stają się one więc zdecydowanie delikatniejsze. Niektóre kobiety uważają, że dzięki depilacji woskiem cieszą się dodatkowo jedwabiście miękką i gładką skórą.

II MIT: Włosy po regularnym goleniu ciemnieją i odrastają zdecydowanie grubsze

To zdecydowanie mit, który należy obalić. Golenie usuwa włosy z powierzchni skóry. Nie ma więc żadnego wpływu na ich kolor i gęstość. Czasami krótkie włoski wydają się odrobinę grubsze. Prawdopodobnie dlatego wiele osób wciąż wierzy w mit i bezmyślnie go powiela.

III MIT: Gdy kobieta ogoli swoją twarz to wyrośnie jej broda

To podobny przykład, jak ten wyżej. Nie ma takiej możliwości, by z ogolonej twarzy nagle wyrosła bujna broda. Dziś depilacja twarzy jest częstym zabiegiem pielęgnacyjnym. Gładka skóra po goleniu lepiej przyswaja składniki odżywcze z kosmetyków, które na nią nakładamy. Dodatkowo razem z włoskami usuwamy z twarzy za pomocą golarki martwe komórki. Makijaż na idealnie gładkiej twarzy również prezentuje się znacznie lepiej.

IV FAKT: Włosów nie należy przycinać i golić przed depilacją woskiem

Depilacja woskiem uda się tylko wtedy, gdy Twoje włosy będą dłuższe. Nie powinnaś przycinać włosów przed wizytą w salonie kosmetycznym. Najlepsze efekty uzyskasz, gdy Twoje włoski będą miały trzy, a nawet cztery tygodnie.

V MIT: Golenie usunie Twoją opaleniznę

W tym przypadku ważne jest precyzyjne rozdzielenie opalenizny naturalnej i sztucznej. Pierwsza powstaje w komórkach pigmentowych organizmu, a druga na powierzchni skóry. Naturalna opalenizna na pewno nie zniknie od maszynek do golenia. Ta, która powstała w solarium, może odrobinę zblednąć, gdyż golarki usuwają luźne martwe komórki na skórze.

VI FAKT: Depilacja laserowa nie sprawdzi się u każdego

To prawda. Na działanie laserów ma wpływ melanina. Ludzie z ciemniejszymi włosami i jaśniejszą skórą to szczęściarze, ponieważ w ich wypadku ten zabieg przyniesie zadowalające efekty. Laser precyzyjnie wyceluje w mieszek włosowy, a nie skórę obok niego. Najbardziej skuteczna depilacja laserowa wykonywana jest u osób z jasnym i ewentualnie średnim odcieniem skóry z włosami od naturalnego blondu do ciemnego brązu lub czerni. Przeciwwskazaniem do wykonania depilacji laserowej mogą być niektóre leki oraz ciąża.

VII MIT: Nie powinno się nigdy golić nóg powyżej kolana

To całkowita bzdura. Nie ma nic złego w goleniu nóg powyżej kolan. Jeśli chcesz ogolić swoje uda, to po prostu to zrób, nie obawiaj się niczego. Wiele kobiet uważa, że nie powinno się ich golić. Jest to jednak zależne wyłącznie od naszych osobistych preferencji.

VIII FAKT: Woskowanie przyczynia się do wrastania włosków

Tak, jest to prawda. Woskowanie czasami przyczynia się do wrastania włosków. Wrastające włoski powstają na skutek złego wyrośnięcia włosa z mieszka włosowego. Zamiast wyrosnąć na powierzchnię, włos wrasta w skórę i powoduje podrażnienie. Woskowanie może przyczynić się do częstszego wrastania włosków niż golenie. Nie jest to jednak reguła. Jeśli zadbamy o odpowiednie złuszczanie, to na pewno ten problem nie będzie nas dotyczył.

zdj. główne: Supply/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*