Jak często powinno się myć pędzle do makijażu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Większość z nas wykonuje swój codzienny makijaż przy pomocy wielu akcesoriów. Bardzo popularne do nadkładania, blendowanie czy rozcierania kosmetyków na twarzy są różnego rodzaju pędzle do makijażu. Są to narzędzia, które mają częsty kontakt ze skórą naszej twarzy dlatego powinny być regularnie czyszczone i myte. Sprawdź, jak czyścić pędzle do makijażu domowymi sposobami, aby zawsze były czyste i gotowe do użycia.

Wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie jak często należy czyścić pędzle do makijażu. Wizażystki i specjaliści z zakresu kosmetologii twierdzą, że częstotliwość mycia akcesoriów do make-upu zależy od tego jaki produkt był przez nie nakładany na twarz. Pędzle i gąbeczki, których używamy do aplikacji płynnych kosmetyków, jak podkłady, kremy BB czy korektory powinny być myte codziennie, najlepiej bezpośrednio po wykonaniu makijażu. Pędzle, które służą nam do nakładania na twarz produktów sypkich mogą być czyszczone co 2-3 dni. W jaki sposób i jakimi metodami najlepiej czyścić pędzle do makijażu? Poznaj kilka trików i sztuczek, dzięki którym twoje akcesoria do makijażu będą zawsze czyste i gotowe do użycia.

Domowe sposoby na czyszczenie pędzli do makijażu

Czym czyścić pędzle do makijażu?

Czyszcząc pędzle do makijażu musimy zadbać o to, aby użyte w tym celu preparaty nie uszkodziły szczeciny. Środek jaki wybieramy powinien być dostosowany do stopnia zanieczyszczenia danego narzędzia. W tym celu stosować warto:

 • olejki myjące,
 • płyn antybakteryjny,
 • szare mydło,
 • delikatny szampon do włosów,
 • płyn micelarny,
 • specjalne płyny do czyszczenia pędzli.

3 sposoby na czyszczenie pędzli do makijażu

 1. Najpierw przygotuj chusteczkę higieniczną na którą naniesiesz jeden z wyżej wymienionych preparatów po czym delikatnie wytrzyj nią pędzel. Możesz również użyć płynu do mycia pędzli w sprayu który rozpylisz na włosie pędzla, po czym spłuczesz je pod bieżącą wodą. To szybka i prosta metoda na wyczyszczenie pędzli do makijażu.
 2. Druga metoda sprawdzi się na mocno zabrudzonych akcesoriach. Wystarczy zamoczyć włosie w wodzie, a następnie nanieść na nie odrobinę mydła lub szamponu. Po czym warto delikatnie potrzeć szczecinę w dłoni. Pamiętaj, aby wykonać ten zabieg bardzo delikatnie.
 3. Trzeci sposób na czyszczenie pędzli to użycie w tym celu olejku myjącego. Możemy posłużyć się oliwą z oliwek, olejem kokosowym lub innym naturalnym olejek, którym mamy w kosmetyczce. Olej warto wymieszać z odrobina mydła, a następnie wmasować we włosie pędzla. Po zabiegu warto umyć pędzel ponownie samym mydłem, aby pozbyć się tłustego nalotu. To fantastyczna metoda, jeśli używamy kosmetyków wodoodpornych, które mocno brudzą pędzle.

Przeczytaj też: 5 typów make-upu, które nie wymagają dużego wysiłku, a wyglądają jak filtr z Instagrama

Zdjęcie główne: kinkate/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

 • Kasia 30.04.2021

  Dobrze wiedzieć!