Akcesoria do butów – co może się przydać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Buty, o które dobrze dbamy, mogą służyć nam przez dłuższy czas. Żeby jednak tak było, trzeba używać odpowiednich akcesoriów. Podpowiadamy, czego używać do regularnej pielęgnacji obuwia i jakie akcesoria przydadzą się do ewentualnej naprawy butów. Niektóre mogą stanowić też element dekoracyjny obuwia.

Wkładki do butów

Oprócz tego, że wkładki można znaleźć w różnych rozmiarach, to mogą mieć one różne zastosowanie. W sklepach dostępne są specjalne letnie wkładki, które doskonale sprawdzą się do butów letnich, dzięki swojej lekkości i cienkości. Można również korzystać z wkładek, które przeznaczone są do obuwia roboczego. Zapewniają one większy komfort na przykład osobom, które pracują na stojąco. Z kolei wkładki termiczne izolują od chłodu i zatrzymują ciepło w butach.

Dostępne są również różne materiały wkładek do butów. Najczęściej spotykane są:

– wkładki filcowe – dzięki wykonaniu z miękkiego filcu gwarantują komfort chodzenia i doskonale nadają się jako wkładki do butów zimowych

– wkładki skórzane – naturalna skóra pochłania wilgoć i nie wywołuje podrażnień

– wkładki lateksowe – mogą być wzbogacone w system antybakteryjny, który zabezpiecza przed drobnoustrojami i dzięki temu zapewnia dłuższe poczucie świeżości

– wkładki węglowe – aktywny węgiel neutralizuje zapach potu.

Prawidła do butów

To jeden z podstawowych elementów pielęgnacji obuwia. Jeśli buty nie są używane, warto przechowywać je właśnie w prawidłach. Dotyczy to zwłaszcza skórzanych butów. Dzięki temu, skóra zachowuje naturalny kształt i nie ulega uszkodzeniom. Producenci oferują prawidła do butów z różnych materiałów. Mogą być na przykład drewniane. Są one najlepsze dla obuwia wysokiej jakości. Gwarantują one dobry stan butów przez długi czas. Mogą być wykonane z drewna zarówno szlifowanego, jaki  surowego i lakierowanego. Dostępne są również cedrowe albo plastikowe prawidła.

Z kolei jeśli nowa para butów uwiera albo jest niekomfortowa do noszenia, warto dopasować cholewkę z użyciem specjalnych prawideł. Są to prawidła do rozciągania butów, najczęściej używane przez szewców. Warto z nich korzystać, żeby dbać o odpowiednią pielęgnację obuwia.

Łyżka do butów

Jest uznawana za relikt, ale to kolejny element pozwalający dbać o obuwie. Dzięki łyżkom do butów możemy z łatwością założyć buty, jednocześnie mając pewność, że nie pojawią się na nich zagniecenia. To akcesorium przydatne zwłaszcza w przypadku skórzanych butów.

Łyżka do butów może być długa albo krótka, obydwie mają swoje zalety. Krótkie łyżki są poręczne, więc można je zabierać nawet w podróż. Z kolei długa jest bardzo elegancka. Często takie modele są wykonane ze szlachetnych materiałów, mogą być również zdobione. Co ważne, żeby włożyć buty z użyciem długiej łyżki nie trzeba się schylać, dzięki czemu oszczędzamy kręgosłup.

Sznurowadła

Wydawałoby się, że to jeden z najmniej istotnych detali butów, który traktowany jest tylko jako element funkcjonalny. Zmiana sznurowadeł może być jednak najprostszym sposobem na nadanie obuwiu wyjątkowego charakteru. Producenci oferują różne wzory sznurowadeł, które różnią się między sobą rozmiarem, kolorem czy kształtem, a nawet materiałem, z którego są wykonane. Dlatego też tak proste jest dopasowanie ich do indywidualnych preferencji.

Warto postawić na sznurówki, które podkreślą charakter obuwia. Można zdecydować się też na bardziej oryginalne – świecące w ciemności, połyskliwe albo złote. Wybór jest na tyle szeroki, że każdy z pewnością znajdzie sznurówki idealne dla siebie.

Zdj. główne: Meg Kannan/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*