Jak dbać o skórzane buty?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Buty mogą być wykonane z naturalnej skóry, syntetycznej skóry, tkaniny, gumy czy pianki. Każde znajdą swoich zwolenników, jednak niezmiennie największą popularnością cieszy się obuwie skórzane. Jak zachować je w świetnym stanie?

Zalety skórzanych butów

Buty ze skóry są doceniane na całym świecie, nawet przez najbardziej wymagających użytkowników. Prezentują się doskonale przez długi czas i starzeją się dużo lepiej niż inne. Są też miękkie i bardzo łatwo dopasowują się do kształtu stopy, dzięki czemu wygodnie się w nich chodzi. Rzadziej też powodują bolesne otarcia.

Dodatkowo skórzane buty zapewniają cyrkulację powietrza, więc stopy mogą oddychać i nie pocą się tak jak w butach ze sztucznych materiałów. Warto jeszcze dodać, że skóra naturalna jest bezpieczna, antyalergiczna i pozbawiona toksycznych chemikaliów.

Rodzaje skór używanych do produkcji obuwia

Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje skór, z których wykonywane są nasze buty:

  • licowa: najczęściej bydlęca lub cielęca, jest gładka i pokryta wieloma warstwami wosku, może być zarówno matowa, jak i błyszcząca, wyróżnia się dużą odpornością na zabrudzenia i wilgoć;
  • lakierowana: połyskująca, wykończona specjalnym lakierem, odporna na zmienne warunki atmosferyczne, ale trzeba uważać, by jej nie zarysować;
  • zamszowa: miękka i chłonna, o fakturze przypominającej meszek, odporna na uszkodzenia bardziej niż nubuk, źle znosi wilgoć i wymaga szczotkowania;
  • nubukowa: oszlifowana i polerowana, o aksamitnej strukturze, delikatna i wrażliwa na wilgoć i brud.

Pielęgnacja skórzanych butów, czyli jak o nie dbać

Materiał i jego właściwości oraz charakterystyka decydują nie tylko o samym wyglądzie buta, ale również o jego pielęgnacji. Ta musi być staranna i odpowiednio dopasowana. Tylko wtedy będziemy mogli cieszyć się skórzanym obuwiem przez długie lata.

Tak jak dbamy o naszą skórę ciała i twarzy, tak samo musimy dbać o skórę, z której są wykonane buty. Najważniejszym krokiem, który trzeba wykonać w pierwszej  kolejności, jest ich zabezpieczenie tuż po zakupie, jeszcze przed pierwszym wyjściem. Służy do tego specjalny impregnat (dostosowany do rodzaju skóry), który zapewni ochronę przed wilgocią i zabrudzeniami oraz sprawi, że buty wytrzymają trudne warunki atmosferyczne.

Na rynku są dostępne impregnaty w sprayu czy wosku, bezbarwne bądź w kolorze (trzeba uważać, by przykładowo jasnych butów nie potraktować czarnym impregnatem). Należy nakładać je w sposób podany przez producenta i zawsze pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Impregnacja jest kluczowa szczególnie przed sezonem zimowym.

Gdy już nosimy wybraną parę, warto dać jej co kilka dni „odpocząć”, przewietrzyć się. Ponadto wszelkie zabrudzenia usuwamy natychmiast, gdyż zdecydowanie trudniej jest pozbyć się zaschniętej plamy. Przyda się wilgotna szmatka lub miękka szczoteczka i specjalny zmywacz.

Dopiero po wyczyszczeniu możemy przejść do pastowania czy woskowania. Absolutnym minimum w przypadku butów ze skóry jest używanie pasty. Zabezpiecza ona przed pękaniem, pomaga też skutecznie zatuszować ewentualne rysy czy inne uszkodzenia, a także odżywia skórę. Natomiast połysk można osiągnąć za pomocą woskowania.

Czyszczenie zamszu

Czy zamsz czyści się tak samo? Niezupełnie, gdyż buty z tego materiału są trudniejsze w utrzymaniu. Zamsz czy nubuk ze względu na swoją strukturę nie wymagają nabłyszczania, lecz zabezpieczenia włosia. Lepiej też wybierać preparaty bezbarwne, by uniknąć ewentualnych plam, zacieków czy przebarwień. Przede wszystkim do pielęgnacji zamszowych butów niezbędna będzie specjalna szczoteczka oraz zmywacz. Szczotkowanie pozwala nie tylko ułożyć włosie, ale przede wszystkim usunąć z niego kurz oraz zabrudzenia.

Przechowywanie skórzanych butów

W dbaniu o skórzane buty ważne jest nie tylko ich impregnowanie, odpowiednie użytkowanie oraz czyszczenie, ale również przechowywanie. Najlepiej z daleka od źródeł ciepła czy wilgotnych miejsc, a pary, których nie nosimy w danym sezonie, najlepiej schować do woreczków przeciwkurzowych albo pudełka. Do utrzymania kształtu posłużą również prawidła lub tańsza opcja, czyli gazety. Wystarczy wypchać nimi buty, by chronić obuwie przed deformacjami (podobnie dobre rezultaty da używanie łyżki przy zakładaniu, wówczas także nie będzie nieestetycznych zagnieceń z tyłu buta).

Przeczytaj też: Jak dobrać torebkę do butów? Kryterium takiego samego odcienia jest już nieaktualne…

Zdjęcie główne: Edward Berthelot/ Getty Images Entertainment/ Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*