Jak dopasować krój sukienki do figury?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W XXI wieku panuje przekonanie, że każdy, niezależnie od rodzaju figury, koloru skóry, rysów twarzy czy kondycji włosów, ma prawo czuć się pięknie. Niestety, nie wystarczy o tym mówić, by każda kobieta rzeczywiście czuła się atrakcyjnie – dlatego warto znać podstawowe zasady dobierania strojów do figury, by podkreślać elementy, które lubisz i maskować te, za którymi nie przepadasz.

Sukienki dla kobiety o figurze typu jabłko

Jabłko to typ figury, który charakteryzuje się stosunkowo wąskimi ramionami, większym obwodem brzucha i bioder oraz szczupłymi nogami. Naturalnie, każda kobieta może samodzielnie uznać, która część jej ciała jest według niej najbardziej atrakcyjna i to ją podkreślać. Ponieważ jabłko to jedna z najpopularniejszych sylwetek kobiecych, wybór strojów dopasowanych do tej figury jest dość duży. Najczęstszymi wyborami pań o sylwetce jabłka są sukienki damskie o luźniejszym kroju, takie jak trapez lub ołówek. Popularna jest odzież odsłaniająca nogi i podkreślająca ich długość oraz smukłość (na przykład sukienki kończące się nad kolanami, buty na obcasach. Aby zamaskować mankamenty figury, panie o sylwetce jabłka mogą unikać wzorów takich jak wąskie paski oraz krojów przylegających do ciała.

Sukienki dla kobiety o figurze typu gruszka

Drugim najpopularniejszym typem sylwetki kobiecej jest figura typu gruszka. Panie posiadające ten typ sylwetki charakteryzują się wąskimi ramionami, szczupłą talią i brzuchem oraz szerokimi biodrami i udami. Aby podkreślić atuty swojej sylwetki, gruszki mogą zakładać sukienki o rozkloszowanym kroju albo asymetryczne. W ten sposób figura ma szansę stać się bardziej „zrównoważona”. Popularne dla tego typu sylwetki są również sukienki z zabudowaną, obfitą górą stroju. Z kolei odzież o luźnych krojach nie jest najlepszym wyborem – może ona sprawić, że dół ciała będzie wydawał się nieproporcjonalnie zaokrąglony.

Sukienki dla kobiety o figurze typu prostokąt

Figura typu prostokąt jest znacznie częściej spotykana u mężczyzn niż u kobiet (ale kto powiedział, że mężczyźni nie mogą nosić sukienek?). Niemniej, również panie mogą mieć taki typ sylwetki. Charakteryzuje się on brakiem wyraźnie zaznaczonej talii, drobnymi ramionami i wąskimi biodrami. Cała figura wpisuje się w „prostokąt”, czyli nie posiada zaokrągleń i zwężeń. Tego typu sylwetka jest najczęściej szczupła, a odpowiednimi do niej krojami są obcisłe sukienki lub ołówkowe spódnice. Tego typu stroje mogą sprawić, że „pojawią się” wymarzone proporcje. Kobiety o figurze prostokąta powinny unikać luźnych krojów, ponieważ sprawiają one, że sylwetka wygląda nieproporcjonalnie, a jakiekolwiek naturalne krzywizny ciała zupełnie zanikają.

Sukienki dla kobiety o figurze typu trójkąt

Trójkąty to sylwetki również znacznie częściej spotykane u mężczyzn. Charakteryzują się one szerokimi ramionami, wąskimi biodrami i niewidoczną talią. Są więc odwrotnością figury w typie gruszka. Sukienki pasujące do tego rodzaju sylwetek to przede wszystkim te rozkloszowane, podkreślające biodra. Przydatne mogą okazać się również modele z szerokimi rękawami, które zamaskują masywne ramiona. Niekorzystne dla kobiet o sylwetce trójkątów będą natomiast kroje obcisłe, przylegające do ciała, z rozbudowaną górą stroju.

Sukienki dla kobiety o figurze typu klepsydra

Stosunkowo rzadko spotykana, ale zdecydowanie najbardziej pożądana jest wśród kobiet figura typu klepsydra. Sylwetka ta charakteryzuje się podobnymi rozmiarami ramion i bioder oraz wąską talią. Jest najbardziej obecna w popkulturze, stąd też stała się kanonem piękna i celem wielu kobiet – nawet dopasowanie strojów do innych figur świadczy o chęci upodobnienia się do klepsydry. Zaletą tego typu sylwetki jest więc przede wszystkim to, że niemal każdy krój wygląda na niej dobrze. Możesz ubierać się w obcisłe, ołówkowe i luźne stroje – każdy będzie Ci pasował. Aby podkreślić swoje atuty, warto wybierać sukienki zwężane w talii lub podkreślające biodra.

Fot.:R N/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*