Jaki zakres ochrony ma ubezpieczenie OC mieszkania?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Ubezpieczenie OC mieszkania ma inną charakterystykę niż to standardowe. Przede wszystkim domownicy oraz wyposażenie chronieni są nie przed ich uszkodzeniem, a przed wyrządzeniem szkody osobie trzeciej bądź jej mieniu, zatem chronią nas przed roszczeniami w celu usunięcia wyrządzonej krzywdy. Mogłoby się wydawać, że przecież jesteśmy ludźmi odpowiedzialnymi i zwracamy uwagę na popełniane błędy, nie zawsze jednak są one wynikiem naszego zaniechania lub niedopatrzenia. Czasami do ogromnych krzywd wystarczy najmniejsza nieuwaga lub awaria domowych urządzeń, przez które uszkodzeniu ulega np. architektura sąsiada bądź jego dobra materialne.

Ubezpieczenie  OC mieszkania – co to jest?

Warto zacząć od tego, że ubezpieczenie mieszkania obejmuje przede wszystkim straty własne, wyrządzone przed nieszczęśliwe wypadki oraz przeróżne zdarzenia losowe, związane np. z załamaniem pogody bądź działaniem osób trzecich. W skład ryzyk wchodzi jednak znacznie więcej pozycji. Warto wśród nich wyróżnić np. pożary, powodzie, zalania od sąsiada, zniszczenia architektury ogrodowej przez burze czy gradobicia oraz wiele, wiele innych. To, co jest jednak bardzo istotne, to to, że ubezpieczenie to chroni tylko i wyłącznie nasze mury, lecz także wyposażenie (po rozszerzeniu o ruchomości).

OC mieszkania ma zupełnie inną charakterystykę – w tym przypadku bowiem chodzi o ściągnięcie z mieszkańców ryzyka, spowodowanego np. uszkodzeniem innego mieszkania lub wyrządzeniem szkód na innej osobie. Często kwota usunięcia tego typu szkód jest na tyle duża, że w zasadzie niemożliwa do pokrycia bez zadłużenia się na wiele kolejnych lat.

Co obejmuje ubezpieczenie OC mieszkania i przed czym chroni?

 

Ubezpieczenie OC mieszkania jest przeznaczone dla osób, które dbają o swoje finansowe bezpieczeństwo i nie chcą obawiać się kosztów, związanych z usunięciem wielu przeróżnych awarii spowodowanych ich własnym działaniem. Do standardowych i typowych ryzyk, a zatem także bardzo często spotykanych sytuacji, należy:

  • awaria pralki, zmywarki lub kranu i innych urządzeń wodno-kanalizacyjnych, a tym samym zalanie sąsiada,
  • nieuważne zachowanie dzieci na wspólnym parkingu i np., uszkodzenie innego auta, wybicie szyby sąsiada lub zniszczenie latarni,
  • uszkodzenie sprzętu ogólnodostępnego przez nieuwagę, np. przewrócenie się roweru na elewację i zrobienie w niej dziury.

Warto wiedzieć, że nie jest to sytuacja tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Niestety, ale towarzystwa ubezpieczeniowe również chronią się na wypadek próby wymuszenia odszkodowania, zatem uchylają się od wypłaty za szkodę, spowodowaną na osobie trzeciej np. rażącym niedbalstwem. Oczywiście odszkodowania nie uzyskamy również wtedy, gdy działanie było z naszej strony celowe. Zyskamy natomiast ochronę poza miejscem zamieszkania, jeśli oczywiście wybierzemy ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, w tym:

  • za np. przypadkowe uszkodzenie mienia podczas aktywności fizycznej, w tym jazdy na rowerze czy konno,
  • podczas uszkodzenia ciała i mienia innych osób w trakcie wykonywania obowiązków przydomowych,
  • podczas np. zabaw z dziećmi czy też grania w różne gry i zabawy na ogólnodostępnym placu zabaw.

Powyższa lista oczywiście nie jest wykończona i wiążąca. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe zachęca klientów zupełnie różnymi zaletami współpracy.

Fot.: Life Of Pix/pexels.com

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak dobrze dobrać bikini do swojej figury?
Jak dobrze dobrać bikini do swojej figury?
Konsultacja online z lekarzem – zalety
Konsultacja online z lekarzem – zalety

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*