Szczoteczka soniczna czy elektryczna – która z nich sprawdzi się lepiej?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz zrezygnować ze swojej tradycyjnej szczoteczki do zębów? Zastanawiasz się nad zakupem nowej, by higiena jamy ustnej była efektywniejsza, ale nie wiesz do końca, jaką wybrać? Na rynku znajdują się szczoteczki elektryczne i soniczne. Zobacz, która z nich sprawdzi Ci się lepiej!

Dbanie o higienę jamy ustnej i mycie zębów to podstawowa czynność, o której nikt nie zapomina na co dzień. Najpopularniejsze szczoteczki manualne są obecnie zastępowane przez zaawansowane technologiczne, często dużo lepsze modele – elektryczne lub soniczne. Tego rodzaju szczoteczki wykonują zdecydowanie większą ilość ruchów oczyszczających, co w konsekwencji ma wyraźny wpływ na efektywność szczotkowania. Ich zaletą jest to, że posiadają wiele funkcji, które przyczyniają się do lepszego komfortu, bezpieczeństwa i jakości codziennego mycia zębów.

Szczoteczki soniczne i elektryczne – podobieństwa i różnice

Szczoteczki elektryczne zasilane są akumulatorowo. Wewnętrzny mechanizm generuje ruchy główki szczoteczki, a często też jej włosia. Modele dzielą się na rotacyjne, soniczne i ultradźwiękowe.

Szczoteczki elektryczne inaczej określane są mianem rotacyjnych. Charakteryzują się okrągłą główką, która, jak wskazuje nazwa, wykonuje rotacyjne ruchy podczas mycia zębów. Włosie końcówki wprawiane jest w ruch w sposób mechaniczny i z dużą intensywnością, co sprawia, że zęby są oczyszczone zdecydowanie lepiej niż w przypadku manualnej szczotki.

Szczoteczka soniczna również należy do grupy modeli elektrycznych, ale w niej zastosowano technologię fal dźwiękowych. W tym przypadku mechanizm generuje drgania dźwiękowe wprawiające włosie główki szczoteczki w charakterystyczny ruch „wymiatający”. Częstotliwość drgań sonicznych szczoteczek z reguły powoduje około trzydziestu, czterdziestu tysięcy ruchów na minutę. Niezwykle szybkie działanie szczoteczki usuwa zanieczyszczenia zgromadzone na płytce nazębnej, które pojawiają się m.in. ze względu na picie kawy, spożywanie określonych produktów lub nieodpowiednią higienę. Co ważne, drgania powodują, że w jamie ustnej pojawia się milion mikropęcherzyków powietrza, które z powodzeniem oczyszczają najmniej dostępne miejsca.

Różnice między szczoteczką elektryczną i soniczną polegają przede wszystkim na kształcie główki czyszczącej, technice szczotkowania oraz zastosowanej technologii. Trudno dokonać porównania, która z nich lepiej sprawdzi się na co dzień bez weryfikacji potrzeb jej użytkownika. Decyzję o zakupie należy więc podejmować indywidualnie, warto też skonsultować tę decyzję ze stomatologiem, który profesjonalnie oceni i doradzi, co będzie najlepszym wyborem.

I jedne, i drugie szczoteczki posiadają funkcje, które sprawiają, że mycie zębów staje się znacznie dokładniejsze i efektywniejsze niż w przypadku szczoteczki manualnej. Elektryczne i soniczne modele często posiadają dodatkowe funkcje, które pozwalają m.in. kontrolować czas szczotkowania zębów, siłę nacisku lub umożliwiają prowadzenie statystyk obrazujących naszą higienę za pomocą aplikacji. Szczoteczki te posiadają też możliwość ustalenia trybów pracy o różnej mocy, co sprawia, że użytkownik może dostosować intensywność czyszczenia do swoich potrzeb.

Zdj. główne: Diana Polekhina/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*