Złuszczające skarpetki – czy warto ich używać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Skarpetki złuszczające to popularny sposób dbania o skórę stóp, ale czy aby na pewno bezpieczny? Sprawdźmy, jakie są przeciwwskazania do stosowania skarpetek złuszczających i czy warto je kupić.

Czy skarpetki złuszczające są bezpieczne dla zdrowia?

Stopy są podporą całego ciała – to, że skóra na podeszwach stóp jest grubsza to zupełnie naturalne zjawisko. Bez odpowiedniej pielęgnacji naskórek jest zbyt twardy, suchy i pęka, co nie tylko nie wygląda estetycznie, ale może też powodować ból. Rozwiązaniem tego problemu są skarpetki złuszczające – stosowane zgodnie z zaleceniami producenta mogą zdziałać cuda (przywrócić stopom miękkość i gładkość). Pamiętajmy jednak, aby nie traktować tych produktów jako alternatywy dla tradycyjnego pumeksu. Ze względu na obecność kwasu owocowego lub organicznego skarpetki złuszczające powinny być stosowane nie częściej niż raz w miesiącu. 

Skarpetki złuszczające a przeciwwskazania

Kto nie powinien używać skarpetek o działaniu silnie złuszczającym? Przeciwwskazaniem do stosowania skarpet kosmetycznych są wszelkie otarcia, zadrapania, rany i inne uszkodzenia skóry. Produkty te nie mogą być też stosowane przez dzieci, diabetyków, a także osoby chorujące na niedokrwistość i zespół Reye’a. Skarpetki złuszczające są zakazane dla kobiet w ciąży (z uwagi na obecność kwasów w składzie). Przeciwwskazaniem jest również delikatna, wrażliwa skóra oraz uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu.

Jakie składniki powinny zawierać dobre skarpetki złuszczające?

Do pożądanych substancji odżywczych należy:

  • kwas mlekowy, glikolowy, salicylowy – mają działanie złuszczające i poprawiają kondycję skóry,
  • mocznik – zmiękcza i uelastycznia skórę, zwiększa nawilżenie skóry, ułatwia wchłanianie innych składników, 
  • rumianek – działa łagodząco, kojąco i przeciwbakteryjnie,
  • wyciąg z cytryny – przyspiesza gojenie skaleczeń i drobnych zasinień,
  • papaja – ułatwia złuszczanie martwych komórek naskórka, działa wygładzająco.

Ile kosztują skarpetki złuszczające? W zależności od składu i producenta od 15 do około 70 złotych. Produkty te kupimy zarówno w każdej drogerii, jak i aptece.

Zalety stosowania skarpetek złuszczających

Część osób zastanawia się, dlaczego warto raz na jakiś czas zastosować skarpetki złuszczające? Tego typu produkty skutecznie niwelują martwy naskórek, niewielkie odciski i zrogowacenia. Pozwalają pozbyć się dyskomfortu związanego z nieestetycznym wyglądem stóp i zgrubiałym naskórkiem w tych partiach ciała. Po użyciu skarpetek  i regularnym nawilżaniu stopy wyglądają na piękne i zadbane.

Złuszczające skarpetki – jak je stosować?  

Najpierw należy namoczyć stopy i wytrzeć do sucha ręcznikiem. Następnie włożyć skarpetki z płynem znajdującym się w środku i pozostawić na stopach zgodnie z zaleceniem producenta (zwykle 60-120 minut). Po tym czasie wystarczy zdjąć skarpetki i dokładnie umyć stopy. Efekt finalny będzie widoczny po około 7-14 dniach od przeprowadzenia domowego zabiegu złuszczania (po około 3-5 dniach skóra na stopach zaczyna się intensywnie łuszczyć, dosłownie schodzi płatami, co jest zamierzonym i naturalnym procesem).

Chcąc bez kompleksów odsłaniać stopy latem, powinniśmy pamiętać nie tylko o złuszczaniu naskórka, ale też dbać o odpowiednie nawilżenie skóry. Warto mieć zawsze pod ręką maść z witaminą A i mocznikiem – składniki te fantastycznie regenerują silnie wysuszoną i uszkodzoną skórę.

Zdjęcie główne: freepik.com/racool-studio

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*