Jak prawidłowo czyścić biżuterię?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz, aby Twoje błyskotki wciąż były w stanie idealnym? No jasne. Sprawdź, jak prawidłowo czyścić biżuterię i cieszyć się jej blaskiem przez cały czas.

Czas na porządki

W ostatnim czasie sporo przebywaliśmy w domu. Pandemia koronawirusa sprawiła, że wielu z nas zrezygnowało z imprez, niektórzy przeszli także na tryb home office. Wychodzenie z domu było ograniczone do niezbędnego minimum. Od kilku miesięcy znana nam wcześniej normalność wydaje się wracać, stąd też potrzeba zorganizowania się i zrobienia porządków. 

Sprzątamy nasze szafy, porządkujemy kosmetyki, ale warto pamiętać o jeszcze jednym miejscu. Tak, tak, pudełko na biżuterię stanowi spore wyzwanie! Dobrze wiesz, że z pewnością znajdziesz tam nieco splątanych łańcuszków oraz błyskotki, które potrzebują wyczyszczenia. Możesz poprosić o pomoc specjalistę lub po prostu poznać łatwe sposoby, dzięki którym wszystko znów będzie błyszczeć. Sprawdź nasz krótki poradnik!

Zanurz biżuterię w płynie do mycia naczyń

To coś, co w domu ma każda z nas. Płyn do mycia naczyń zawsze stoi w kuchni, a może pomóc Ci w ogarnięciu Twojej biżuterii, która zmatowiała. Do miseczki wlej ciepłą (nie gorącą!) wodę i kilka kropel płynu do mycia naczyń. To naprawdę wystarczy, aby większość biżuterii złotej i srebrnej była czysta. Ważne, żeby biżuterię moczyć przez około pięć minut a następnie spłukać letnią wodą. Później połóż na ściereczce z mikrofibry do wyschnięcia. To sposób bardzo prosty, ale także skuteczny.

Jeżeli mimo wszystko na biżuterii pozostały elementy brudu, dobrym sposobem na ich doczyszczenie jest wyszorowanie szczoteczką do zębów dla dzieci. Istotne jest to, żeby szczoteczka była nowa, bez ewentualnych pozostałości pasty.

Biżuteria powinna być sucha

Jeżeli masz biżuterię ze srebra i mosiądzu, dbaj o to, aby była wypolerowana do sucha. Zanim odłożysz ją do pudełka z innymi błyskotkami, sprawdź to. W przypadku tych materiałów każda dodatkowa wilgoć powoduje szybsze niszczenie. Najrozsądniej będzie więc zapobiegać.

Unikaj sody oczyszczonej

Na pewno trafiłaś gdzieś na porady, aby sięgnąć po sodę oczyszczoną lub ocet do czyszczenia biżuterii. Są jednak eksperci, którzy stanowczo przed tym przestrzegają. Te środki mogą uszkadzać niektóre metale oraz kamienie umiejscowione w biżuterii. Jeżeli nie chcesz zarysować swojej biżuterii, raczej nie stawiaj na takie metody czyszczenia.

Uważaj na delikatne materiały

Z biżuterią warto obchodzić się delikatnie. Uważaj szczególnie na opale, perły, turkusy czy korale, a także na materiały naturalne, takie jak drewno. Są to przedmioty wrażliwe na wilgoć, dlatego zanurzanie ich w wodzie to słaby pomysł. Możesz jednak namoczyć w wodzie z płynem do mycia naczyń ściereczkę z mikrofibry i delikatnie wycierać zabrudzoną biżuterię. To znacznie bardziej bezpieczny sposób. 

Pomoc profesjonalisty czasem się przydaje

Są przypadki, gdy lepiej po prostu skorzystać z pomocy profesjonalisty. Jeżeli chcesz doczyścić biżuteryjne rodzinne pamiątki, niekoniecznie polecamy samodzielną zabawę z polerowaniem. Tylko profesjonalny jubiler będzie w stanie rzetelnie ocenić, w jaki sposób powinien być czyszczony drogocenny pierścionek zaręczynowy Twojej babci!

Zdj. główne: Vaibhav Nagare/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*