Wpływ promieniowania UVB na zdrowie

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Wpływ promieniowania UVB na zdrowie

Adobe Stock

Beauty zoneInspiracje

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Promieniowanie UVB to jeden z trzech rodzajów promieniowania ultrafioletowego, które dociera do ziemi z promieniowania słonecznego. I choć jest niewidoczne dla oka, to ma niebagatelny wpływ na skórę i zdrowie. Odpowiada między innymi za syntezę witaminy D. Ale nie tylko! Jakie znaczenie dla Ciebie ma promieniowanie UVB? Przeczytaj, a wszystkiego się dowiesz!

Co to jest promieniowanie UVB?

Promieniowanie UV to rodzaj elektromagnetycznego promieniowania, w którego skład wchodzą promieniowanie widzialne, podczerwone i ultrafioletowe. Promieniowanie UVB, czyli podczerwone odpowiada za odczuwalne ciepło. Co to właściwie oznacza?

Promieniowanie UVB ma długość fali mieszczącą się w zakresie od 280 do 320 nanometrów i stanowi około 5-10% promieniowania ultrafioletowego docierającego do powierzchni ziemi. W zależności od tego, jakiej długości są to fale oraz ile ich w danym momencie dociera, promieniowanie UVB może powodować nawet oparzenia słoneczne na skórze.

Jak na skórę działa promieniowanie UVB?

Promieniowanie UVB jest kluczowym czynnikiem umożliwiającym syntezę witaminy D w skórze. A witamina D jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, stawów, kości i zębów. Bierze też udział w regulacji gospodarki wapniowo-fosforowej. Słowem, gdyby nie promieniowanie UVB, witamina D nie mogłaby pełnić swoich zadań.

Jednak dla zdrowia bezpieczna jest wyłącznie kontrolowana ekspozycja na promieniowanie UVB. Stosuje się ją na przykład w leczeniu egzemy. Ale promieniowanie UVB pełni też jeszcze jedną funkcję – odpowiedzialne jest za opaleniznę. Jeśli chcesz zażywać naturalnych kąpieli słonecznych, przed wyjściem z domu stosuj kremy ochronne z filtrem o możliwie jak największym faktorze.

Skutki nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UVB

Jakie są skutki promieniowania UVB dla skóry? Promieniowanie UVB jest głównym czynnikiem powodującym oparzenia słoneczne. Nadmierne narażenie może prowadzić do czerwieni skóry, bólu, łuszczenia i pękania. I jeśli taka sytuacja przydarza się sporadycznie, bo na przykład zapomniałaś kremu ochronnego, to nie jest tak najgorzej. Natomiast nagminne opalanie się bez filtrów SPF zwiększa ryzyko rozwoju raka skóry, zwłaszcza czerniaka.

Promieniowanie UVB przyspiesza również procesy starzenia się skóry, co z kolei prowadzi do powstawania zmarszczek, utraty jędrności oraz elastyczności. Może także powodować supresję układu immunologicznego skóry, co utrudnia obronę przed infekcjami i zmniejsza zdolność skóry do naprawy.

Jak chronić skórę przed promieniami słonecznymi?

Kiedy chcesz uniknąć przykrych skutków działania promieniowania UVB, dbaj o nią odpowiednio. Jak? Przede wszystkim unikaj słońca w godzinach od 10:00 do 16:00, gdy promieniowanie UVB jest najbardziej intensywne. Nigdy nie zapominaj też o kremie z filtrem przeciwsłonecznym. Jest on wręcz kluczowy dla ochrony skóry. Stosuj mocniejsze filtry do ochrony twarzy, gdyż to właśnie skóra na tej części ciała jest najbardziej narażona na promienie słoneczne. Kremy stosuj również zimą, nie ma znaczenia, że słońce jest prawie cały czas za chmurami. Promieniowanie UVB i tak będzie działało na skórę. Oczywiście nie w takim silnym stopniu, jak latem, ale jednak.

Kiedy słońce mocno grzeje, noś ubrania ochronne. Nakrycia głowy, przewiewne koszulki z wiskozy, czystej bawełny lub jedwabiu, a nawet z lnu. Pamiętaj również, by zachować umiar w opalaniu i robić przerwy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*