Adobe Stock
Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Promieniowanie UV to rodzaj elektromagnetycznego promieniowania, w którego skład wchodzą promieniowanie widzialne, podczerwone i ultrafioletowe. Promieniowanie UVB, czyli podczerwone odpowiada za odczuwalne ciepło. Co to właściwie oznacza?
Promieniowanie UVB ma długość fali mieszczącą się w zakresie od 280 do 320 nanometrów i stanowi około 5-10% promieniowania ultrafioletowego docierającego do powierzchni ziemi. W zależności od tego, jakiej długości są to fale oraz ile ich w danym momencie dociera, promieniowanie UVB może powodować nawet oparzenia słoneczne na skórze.
Jak na skórę działa promieniowanie UVB?
Promieniowanie UVB jest kluczowym czynnikiem umożliwiającym syntezę witaminy D w skórze. A witamina D jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, stawów, kości i zębów. Bierze też udział w regulacji gospodarki wapniowo-fosforowej. Słowem, gdyby nie promieniowanie UVB, witamina D nie mogłaby pełnić swoich zadań.
Jednak dla zdrowia bezpieczna jest wyłącznie kontrolowana ekspozycja na promieniowanie UVB. Stosuje się ją na przykład w leczeniu egzemy. Ale promieniowanie UVB pełni też jeszcze jedną funkcję – odpowiedzialne jest za opaleniznę. Jeśli chcesz zażywać naturalnych kąpieli słonecznych, przed wyjściem z domu stosuj kremy ochronne z filtrem o możliwie jak największym faktorze.
Jakie są skutki promieniowania UVB dla skóry? Promieniowanie UVB jest głównym czynnikiem powodującym oparzenia słoneczne. Nadmierne narażenie może prowadzić do czerwieni skóry, bólu, łuszczenia i pękania. I jeśli taka sytuacja przydarza się sporadycznie, bo na przykład zapomniałaś kremu ochronnego, to nie jest tak najgorzej. Natomiast nagminne opalanie się bez filtrów SPF zwiększa ryzyko rozwoju raka skóry, zwłaszcza czerniaka.
Promieniowanie UVB przyspiesza również procesy starzenia się skóry, co z kolei prowadzi do powstawania zmarszczek, utraty jędrności oraz elastyczności. Może także powodować supresję układu immunologicznego skóry, co utrudnia obronę przed infekcjami i zmniejsza zdolność skóry do naprawy.
Kiedy chcesz uniknąć przykrych skutków działania promieniowania UVB, dbaj o nią odpowiednio. Jak? Przede wszystkim unikaj słońca w godzinach od 10:00 do 16:00, gdy promieniowanie UVB jest najbardziej intensywne. Nigdy nie zapominaj też o kremie z filtrem przeciwsłonecznym. Jest on wręcz kluczowy dla ochrony skóry. Stosuj mocniejsze filtry do ochrony twarzy, gdyż to właśnie skóra na tej części ciała jest najbardziej narażona na promienie słoneczne. Kremy stosuj również zimą, nie ma znaczenia, że słońce jest prawie cały czas za chmurami. Promieniowanie UVB i tak będzie działało na skórę. Oczywiście nie w takim silnym stopniu, jak latem, ale jednak.
Kiedy słońce mocno grzeje, noś ubrania ochronne. Nakrycia głowy, przewiewne koszulki z wiskozy, czystej bawełny lub jedwabiu, a nawet z lnu. Pamiętaj również, by zachować umiar w opalaniu i robić przerwy.